Hírek
2012. Szeptember 25. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Szakértő szerint koherens az új Ptk.

Koherensnek tartja az új Ptk. tervezetét Jobbágyi Gábor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Polgári Jogi Tanszékének tanára, ugyanakkor számos kritikát is megfogalmaz szakértői véleményében. A professzor elsősorban a családjogi fejezetben talált aggályos rendelkezéseket - írja a Magyar Hírlap.
Az alkotmányügyi bizottság felkérésére szakértői véleményt készített Jobbágyi Gábor, a PPKE Polgári Jogi Tanszékének tanára a parlamentnek beterjesztett új Ptk.-tervezetről. A lap birtokába került elemzés bevezetőjében arra hívja fel a figyelmet, hogy a törvényjavaslat jelentősen különbözik a Vékás Lajos akadémikus-féle szerkesztőbizottság 2008-ban napvilágot látott szakértői javaslatától és a hatályba nem lépett, illetve később érvénytelenített Ptk.-tól is. Szerinte ez utóbbi változathoz képest a legnagyobb pozitívum, hogy kikerültek a kormány és a képviselői javaslatok miatt keletkezett koherenciazavarok és egyes erősen vitatott jogintézmények, ám negatívum, hogy közben a jogi személyekre vonatkozó rész ismét hatalmas méretűvé bővült.
Jobbágyi kiemeli: a mostani törvényjavaslat koherens, és ez nagyon fontos. Ezenfelül visszailleszt a Ptk.-ba hagyományosan oda tartozó részeket, például családi jogot vagy az ingatlan-nyilvántartást. Pozitívumként értékeli, hogy azt az iránymutató, időtálló bírói gyakorlatot, amely az 1959. évi törvény hiányait pótolta, beépítették a törvénybe.
Ezzel együtt úgy véli, a tervezetben indokolatlan aránytalanságok vannak, például az említett jogi személyekre vagy a zálogjogra vonatkozó rész. Ez felveti azt a koncepcionális kérdést, szükség van-e a társasági jog beemelésére a Ptk.-ba – írja az egyetemi tanár. Azon kritikákra, amelyek szerint nagy a terjedelem, a szerkesztőbizottság úgy reagált, nem a túlszabályozott részeket rövidítette meg, hanem eddig is meglévő, fontos szakaszokat hagyott el – teszi hozzá.
A legvitathatóbb elemek – Jobbágyi szerint – a családjogi részben vannak, amelynek egyes elemei nyíltan szembemennek az alaptörvénnyel és a családok védelméről szóló törvénnyel, de a hatályos jogszabályt is több esetben liberalizálják. Mindenképpen gyengíti a házasság intézményét, komolyságát, hogy könnyítenék annak megkötését és felbontását – hangsúlyozza. Kifogásolja továbbá, hogy a kódex nem tartalmazná a jegyesség intézményét, amelyet külföldön és a régi magyar törvényben is szabályoztak. Szerinte szintén gyengíti a házasság és a család intézményét, hogy a tervezet majdnem az előbbi szintjére emeli az élettársi kapcsolatot. Jobbágyi nehezményezi, hogy az új kódex eltörölné a házasságkötés előtti harmincnapos várakozási időt, amely biztosította, hogy a házasulók valóban átgondolt döntést hozzanak.
Az öröklési szabályok tekintetében arra hívja fel a figyelmet, hogy a tervezet a törvényes öröklés szempontjából alapvetően egy sorba helyezi az azonos nemű bejegyzett élettársat a házastárssal. Nehezen érthető szerinte az is, hogy a házastársat – leszármazók mellett – törvényes öröklés esetén „egy gyermekrész illeti meg”. Ez mind kevesebb gyermek vállalására „ösztönzi” a házastársakat, mivel minden újabb gyermekkel csökken az örökrész – tette hozzá.
A dologi jogot taglaló részben azt kifogásolja, hogy az nem tartalmaz általános rendelkezést, amelybe be lehetne illeszteni az alapelveket. A kötelmi jog kapcsán viszont helyesnek tartja az újfajta szerződéstípusok beépítését a Ptk.-ba, ám a konkrét szabályok szerinte több aggályt vetnek fel, mert ezen szerződéseknek nincs jelenleg megfelelő háttér jogszabályuk, ezért a tervezet szűk körű szabályozása nem fedi le a gyakorlatot.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború