Hírek
2012. Szeptember 17. 05:00, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Pálinkás: 'nem csak a tudósok elvándorlása okoz gondot'

Napjaink égető kérdése a kiváló magyar szakemberek elvándorlása, miközben nehéz helyzetet teremt az egyre erősödő bevándorlás.
Erre a problémára is megoldást keresett a migrációtörténetről rendezett nemzetközi konferencián a MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete. Pók Attila, a kutatóközpont igazgatóhelyettese a migrációról végzett kutatások kapcsán a közrádióban elmondta, különösen érdekes az első világháború utáni helyzet, amikor mai mércével az állam „hihetetlen” összegeket költött a tudomány és az oktatás támogatására.
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején jelentős volt a birodalmon belüli migráció, magyarok mentek külföldre tanulni, külföldiek pedig nagy számban érkeztek az országba. Ezt a folyamatot törte meg a háború – magyarázta a kutató. Pók Attila hangsúlyozta: ebben a helyzetben kifizetődő lett volna a világégés utáni rendkívüli mértékű invesztíció a tudásba, ha a politika a numerus clausus, a zsidótörvények, majd később a kitelepítések és az osztályalapú megkülönböztetéssel nem hátráltatja a fejlődést. Ezek a XX. században okozott károk, illetve a migráció máig nehezen pótolható veszteséget jelent az országnak.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke elmondta, a kormány számára sokszor jelezték, hogy nagy számban hagyják el az országot a kiváló szakemberek. Visszajelzésnek tekinthető, hogy a kabinet az MTA költségvetésében 1,2 milliárd forintot biztosított arra, hogy külföldön élő magyar kutatók hazajöhessenek, illetve hosszú távra biztosítva legyen a munkájuk feltétele. A másik célcsoportot azok a szakemberek alkotják, akik ingadoznak, hogy itthon maradjanak, vagy külhonban telepedjenek le, őket is megkeresi az MTA, és ha van megfelelő pályázati lehetőség, akkor ők is Magyarországon folytatják a pályafutásukat – mondta Pálinkás József.
Az Akadémia elnöke hozzátette, nem csak a tudósok elvándorlása okoz gondot, hanem legalább ekkorát az orvosok, ápolónők migrációja. A későbbiekben ugyanis, hiába lesz valakinek nyugdíja, nem segít rajta a pénz, mert nem lesz, aki meggyógyítja. Magyarországnak tehát olyan politikát kell folytatnia, amely egyszerre biztosítja a perspektívát a fiataloknak és a tisztes megélhetést az idősebb generációnak - mondta a közrádióban Pálinkás József.
Az MTA elnöke a szakemberhiány problémája kapcsán arról is beszélt, amíg a magyar családokban nem nevelnek fel két-három gyermeket, akik értékeket teremtenek és építenek, addig Magyarország nehéz helyzetben lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború