Hírek
2012. November 16. 05:00, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Népszerű a hazai egészségturizmus - egyre több külföldi választja a magyar ellátást

Magyarország előkelő helyet foglal el a gyógy- és egészségturizmusban. A népszerűség oka a gyógyvízkincsben, a felkészült orvosokban, a jó egyetemi képzésben és az olcsóságban rejlik. A jövőben a hazai egészségturizmus népszerűsítése mellett az utazásorvostan előtérbe állítása is kívánatos. A Rádió Orient műsorában Kelecsényi Ágnes és Felkai Péter beszéltek a külföldön történt balesetek kezeléséről és az európai egészségbiztosítási kártya megfelelő használatáról.
Folyamatosan nő azoknak az embereknek a száma, akik különleges gyógyászati szolgáltatások elérése érdekében utaznak. A gyógyturizmus egyre népszerűbb területe a turizmusnak. Emellett az egészségturizmus is terjed. Kelecsényi Ágnes a Rádió Orient műsorában elmondta, utóbbi inkább az egészségmegőrzésre irányul. A Magyar Turizmus Kft. marketing igazgatója hozzátette, a gyógy- és az egészségturizmusban Magyarország előkelő helyet foglal el. Ennek egyik oka a hazai gyógyvízkincs: vizeink ásványi összetétele maximálisan kielégíti a betegségekre létező összes szolgáltatást. Ez volt a wellnessturizmus kialakulásának indikátora – hangsúlyozta az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége.
A fogászati turizmus 15-20 éve létezik Magyarországon. Kelecsényi elmondta, kezdetben az osztrák páciensek igényére alakultak fogászati klinikák Sopronban és környékén. Napjainkra már nem csak a nyugati határszélen jellemző az iparág: szinte külön repülőjáratok szállítják a betegeket az egész ország területére. „A magyar fogászati ellátás lényegesen olcsóbb a külföldinél, emellett nagyon magas színvonalú. A páciensek elégedettek, egy 20 éve egyre inkább virágzó ágazatról beszélünk” – hangsúlyozta.
Felkai Péter a magyar orvosok nagy szaktudását emelte ki. A hazai utazásorvostan kandidátusa elmondta, a magyar egészségügyi ellátás színvonala toronymagasan áll a fejlett államok ellátásához képest. Jók a hazai egyetemek, a képzésekben sok külföldi diák vesz részt. „A probléma az ellátóhelyekkel van. Ez rontja le a kevéssé mérhető orvosi teljesítményt” – tette hozzá.
A fogászati turizmus mellett a műtétes beavatkozások is teret nyerhetnek a jövőben. Felkai kiemelte, ehhez a hotelszolgálat fejlettségét kell növelni. „Óriási aránytalanságok vannak, az ellátás ára megalázó. Az orvosok fizetése mellett ezt is tisztességesen fel kéne emelni, csak így lehetne finanszírozni a rendszert” – jelentette ki a közigazgatási rádió vendége.
A hazai egészségturizmus népszerűsítése elengedhetetlen. A verseny nagyon nagy, a sikerhez további marketing- és reklámmunkát kell végezni. A magyarországi turisztikai kínálatban kiemelt termékként jelenik meg az ágazat. Kelecsényi Ágnes elmondta, az Európai Unió 2013 őszén törvényt fogad el a határon átnyúló egészségbiztosításokról. Ez további lökést fog adni a magyar gyógyturizmusnak – hangsúlyozta.
Az utazásorvostan az utazók felkészítésével, tanácsadással, továbbá az utazás közbeni, vagy utáni gyógyítással foglalkozik. Felkai elmondta, a magyar lakosság 92 százaléka Európán belül utazik, így a vakcináció hiánya miatt tanácsért sem fordul háziorvosához. „A krónikus betegek sokszor nem veszik figyelembe, hogy külföldön méregdrágán és ellenőrizetlen forrásból tudnak csak gyógyszerhez jutni. Ezt a problémát a háziorvos preventív gyógyszerfelírása meg tudná előzni” – beszélt a helyzetről a kandidátus.
Magyarország a kontinens országai közül első az utazásorvostan graduális képzésbe való beépítésében. „Debrecenben tanszéki csoport alakul a területen. Fiatal szakágról beszélünk, azonban mi a jövő orvosait képezzük, szükséges az új ágazat oktatása” – emelte ki.
Az európai egészségbiztosítási kártyával bármelyik európai uniós országban, valamint Horvátországban és Svájcban vehetjük díjmentesen igénybe a társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásait. Felkai Péter ezzel kapcsolatban kiemelte, a kártyát csak azok az ellátók veszik igénybe, akik kapcsolatban állnak a helyi állami társadalombiztosítási rendszerrel. Így például egy osztrák síbaleset esetén mindenképpen tájékozódni kell a kórházak társadalombiztosítási fedezettségéről. Emellett a kártya a beteg hazaszállítását és a hozzátartozó kiutazását sem támogatja. Ehhez utazási biztosítás kell – foglalta össze a szabályokat Felkai.
Biztosítás nélkül utazni kockázatos: a tengeren túli egészségügyi ellátás ugyanis óriási költségeket róhat az emberre. A beteg hazaszállítása elfogadhatatlan költségeket jelenthet – emelte ki Felkai. A vendég hozzátette, a problémák elkerülése érdekében megéri utazás előtt kikérni a háziorvos tanácsát.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 09. 12:18, szerda | Belföld
Hubai Imre: az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban
A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének
2025. Július 09. 07:13, szerda | Belföld
Nagy Bálint: újranyithat a Hévízi Tófürdő fürdőháza, készül a létesítmény hosszú távú fejlesztési koncepciója
A kormány 381 millió forint támogatást biztosít a Hévízi Tófürdő nemrég bezárt, tavi fürdőépületének rövidtávú helyreállítására
2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é
Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása
2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld
E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás
Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.