Városlista
2025. július 18, péntek - Frigyes

Hírek

2012. Szeptember 20. 09:35, csütörtök | Belföld
Forrás: Hárságyi Margit, az MTI tudósítója írja

Isten hozott kedves vendég! - A Tanac táncegyüttes a horvát kisebbségek fesztiváljára készül

Isten hozott kedves vendég! - A Tanac táncegyüttes a horvát kisebbségek fesztiváljára készül

Hívogató, csalogató, kedélyjavító a körtánc, amely a közösség erejével biztonságot ad a kissé ügyetlenül lépdelőnek is. Kevesen bírják ki, hogy csak ülve nézzék a makedón táncházat a Pécsi Nemzeti Színház előtt, amelyet a Tanac táncegyüttes koreográfusa, Szávai József vezet, és amelyen a Vizin Zenekar húzza a talpalávalót. A szeptemberi néptáncfesztiválra és a 25. születésnapjára készülő táncegyüttes vezetőjével és táncosaival beszélgettünk egy énekpróba keretében.

Teljes gőzzel készülnek a tizenhatodik Isten hozott kedves vendég - horvátul Dobro dosli - néptáncfesztiválra, melyre több száz táncost és zenészt várnak. Hagyományőrző együttesek érkeznek Horvátországból, Szerbiából, Bosznia-Hercegovinából.
- Ennyi év alatt már kialakultak a kapcsolataink, tudjuk, hogy a legkiválóbb együttesek tisztelnek meg bennünket jelenlétükkel - hangsúlyozza Szávai József koreográfus, az együttes vezetője. - Voltak a 16 év alatt kiemelkedő élményeink, mint például amikor 850 táncos, zenész ölelte körül a Széchenyi teret. A horvát kisebbségek fesztiválja ez, voltak már vendégeink Szlovákiából és Ausztriából is, mert ott is élnek horvátok nagy számban. Az idei fesztivál eltér mindattól, amit eddig szerveztünk, mert a gyönyörűen felújított Zsolnay negyedben, a Pirogránit udvarban meghitt vásári hangulatot teremtünk. Lesznek itt majd népviseletet, sokác babákat és más népi kézműves termékeket kínáló horvátok, és a látogatók megkóstolhatják majd a jellegzetes agyagedényben főtt babot is, hozzá kortyolhatnak a finom, messziről érkezett borokból, miközben színes forgatagban élvezhetik a fellépő együttesek műsorát.
- Csaknem 25 éve jött létre a Tanac Néptáncegyüttes, akkor már létezett a hasonló profilú Baranya Együttes is.
- Voltak hasonlóságok - ismeri el Szávai József -, ők az akkori Jugoszlávia táncait, az itthoni horvát-szerb kisebbség táncait adták elő. Megalakulásunkkor területileg nekünk is ez volt az elképzelésünk, azonban a stílus teljesen más volt, ez adott értelmet az új együttesnek. Mi jobban ragaszkodtunk a hagyományokhoz, és kevesebb feldolgozást engedtünk meg a koreográfiákban. Akkor volt ez, amikor a magyarországi néptáncmozgalom igyekezett visszatérni a gyökerekhez. Kényes egyensúlyt kellett teremtenünk, mert a falvakban gyűjtött tánc- és zenekincset kissé átdolgozott formában ültettük színpadra. A nagy tánc- és népzenekutatók nyomában jártunk. Pompás gazdagságot találtunk gyűjtéseink során, partnerünk volt Vizin Antus, aki a zenei gyűjtésben is és zenekarával is együtt gondolkodott, dolgozott velünk, nélkülük nem jutottunk volna el idáig.
- Kezdetben hagyományőrző együttesként működtünk, ekkor alakult ki a profilunk, és születtek az első és meghatározó koreográfiák. A második periódusban a hagyományőrzés mellett már kitekintettünk más népek kultúrája felé is, akkortól a horvát mellett makedón, szerb, bolgár táncok is szerepeltek repertoárunkban. A harmadik időszakban pedig olyan táncok is következtek, amelyek már szoros kapcsolatban álltak a komolyzenével - részletezteSzávai József.
A táncosok zöme a környékbeli falvakból jár a heti kétszeri próbára, jelenleg 12 fiú és 24 lány, közöttük a legrégebbi táncos már 20 éve. Az utánpótlás is a falubeli, rokoni kapcsolatokból kerül ki, hírük szájról szájra terjed. Takács Attila Beremendről jár be a próbákra hetente kétszer.
- Én már Kásádon is táncoltam a helyi együttesben, amelyet anyukám alapított, és a legnagyobb öröm volt számomra, hogy a dédipapám eredeti ruhájában is táncolhattam, aki szintén sokác volt, mint ahogy mindenki a család anyai ágán. Itt a Tanacban nagyon jó a csapat, összetartunk, segítünk egymásnak mindenben, olyan mint egy nagy család, a zenészek is velünk vannak mindenben.
Gazdag a magyarországi horvátok népviselete. A déli határ mentén több népcsoportjuk él, a bunyevácok, a bosnyákok, a sokácok, akikről talán a legtöbbet hallhatunk, hiszen lépten-nyomon találkozunk velük a mohácsi busójárás forgatagában. Ezek a népcsoportok kicsit különböznek nyelvükben is, viseletük pedig jellegzetesen eltérő, a Balkán világát idézik. Ők az éhínség, a török elől menekülve 300-400 évvel ezelőtt érkeztek, és leltek új hazára a déli megyékben. A viseleteken őrzött motívumok még a legdélibb területek szellemiségét is őrzik, felidézve az őshaza hangulatát. A nagymamáknak, rokonoknak köszönhetően - szinte egyedülálló módon - a Tanac táncosai az eredeti ruhákban lépnek fel. Természetes szokás volt, hogy ha gyerek született, akkor félretették, gyűjtötték a ruhákat, így maradtak fenn a falusi szekrényekben a saját kezűleg hímzett, varrott öltözetek. És ki más viselné ezeket, mint az együttes táncosai, akik a környékbeli falvakból származnak.
Bosnyák Éva Mirjana apró gyermekként kezdte a táncot, amely mostanra már életmódjává vált. Egy kis zsáktelepülésről származik, végigjárta a pécsi horvát óvodát, általános iskolát, sőt most már az egyetemi horvát szakot is.
- Amiben mi fellépünk, eredeti Pécs környéki, vagy Dráva-menti viseletek, amelyeket megőrzött ez a szűk közösség, és ezzel az egész kultúráját átörökíti. Vannak közöttünk olyanok is, akik már nem táncolnak, de a gyerekeik itt vannak. A hagyomány folytatódik.

- A legboldogítóbb fellépéseinket a kis falvakban, az anyanyelvi környezetben éljük át. A csaknem 25 év alatt mintegy 700 fellépésünk volt itthon és külföldön - veszi át a szót Szávai József. - Gyakran járunk Horvátországban is, de az igazi hazaérkezést itthon érezzük. Látjuk a kihúzott, büszke derekakat, az örömöt a szemekben, mint mikor egy régi családtag hazatér, elégedettek velünk, hogy megőrizzük, tovább visszük a hagyományt. Megismerik az öltözetet, mondják is, ez az én ingem. Gyakran felállnak, együtt táncolnak velünk, ilyenkor tényleg itthon vagyunk. Kritikát is kapunk tőlük, a legnagyobb dicséret, ha azt halljuk, ez már hasonlít ahhoz, ahogy mi táncoltuk fiatal korunkban.
Kovácsovics Zsófia, aki újsághirdetés nyomán talált az együttesre, már 1996 óta itt táncol. Édesapja horvát.
- Életformámmá vált a tánc, mely gondolkodásra késztet, ezek nem egyszerű ritmusok, megtanítanak arra is, hogy egy egész napos munka után is tudjak koncentrálni.
- Hol jó fellépni?
- A Pécsi Nemzeti Színházban, a Művészetek Palotájában, páratlanul emelkedett ezeken a szerepléseken a hangulat, valahogy másik szintre kerülünk, teljesen mások ezek a fellépések, mint a kis falusiak. Ott a mieinkkel találkozunk, eljönnek és megdicsérnek bennünket.
- Készülnek már a jövő évre, a 25. születésnapra?
- Sok dologba belevágtunk, indultunk a Fölszállott a páva vetélkedőn, folytatjuk a fellépéseinket - mondja Szávai József. - Jövő őszre tervezzük a nagy 25 éves jubileumi műsort, természetesen már idén októberben elkezdjük a próbákat. Meghívjuk a korábbi táncosokat, így száz-százötven táncost láthat majd a közönség.
- Mi az igazi álma, Magyarországon nagyon ismert együttessé válni, vagy inkább külföldön szerepelni?
- A múltban sokat léptünk fel külföldön, még az Egyesült Államokba is eljutottunk kétszer. Ambíció? Megmaradni a mai világban ezen a szinten; 6 alkalommal értük el a kiváló minősítést, csak azért nem többször, mert nem mentünk el utána, már szemérmetlennek tartottuk. Ezt a szintet megtartani, a mai gazdasági környezetben túlélni, óriási munkát jelent.

Címkék: Kultúra-néptánc

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld

Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet

A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza

2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról

A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál

2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld

Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon

2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld

Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg

Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború